Sukces jest iloczynem porażek
Winston Churchill:
– „Sukces polega na tym, by iść od porażki do porażki nie tracąc entuzjazmu”
– „Ludzie od czasu do czasu potykają się o prawdę, ale większość z nich podnosi się i pędzi, jakby nic się nie stało…”
– „Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga.”
Ludzie nie rozumieją, że sukces jest niemożliwy bez porażki. Do Thomasa Edisona przyszedł młody dziennikarz i zapytał: „Dlaczego wciąż Pan przeprowadza kolejne eksperymenty, mimo pięciu tysięcy porażek?” Edison odpowiedział na to: „Młody człowieku, nie masz pojęcia jak funkcjonuje ten świat. Nie poniosłem żadnej porażki, odkryłem pięć tysięcy metod, które nie sprawdzają się, to sprawia jedynie, że jestem o te pięć tysięcy sposobów bliżej rozwiązania”. Tym stwierdzeniem Thomas Edison zrewolucjonizował myślenie o porażce.
Jest takie powiedzenie, że mądry człowiek uczy się na swoich błędach, sprytny człowiek uczy się na cudzych a głupi człowiek nigdy się nie uczy. Jednak to osobiste porażki są najlepszymi nauczycielami. Nikt ich nie lubi, ale są nieuniknione w drodze do sukcesu. Każdemu milionerowi czy miliarderowi zawsze łatwo przychodzi mówienie o swoich sukcesach, ale tylko nieliczni z nich mają odwage rozmawiać o swoich porażkach. Podziwiam Roberta Kiyosaki, który otwarcie opisuje swoje największe błędy, z których to można się wiele nauczyć. Tak, tak – więcej można nauczyć się o sukcesie, studiując niepowodzenia – porażki.
Wiele osób nigdy nie osiągnie sukcesu, ponieważ panicznie boi się porażki. Ich życiem rządzą lęki. Wszystko, co robią tacy ludzie, wiąże się z unikaniem krytyki lub porażki. Osoby te ciągle myślą o bezpieczeństwie zamiast o dążeniu do celu. Chcą być pewne zamiast być otwarte na nowe możliwości.
„Jeśli chcesz szybciej odnieść sukces, musisz dwa razy częściej ponosić porażki. Sukces leży po przeciwnej stronie porażki” Thomas J. Watson założyciel IBM.
Około roku 350 p. n. e. grecki filozof Arystoteles sformułował zasadę przyczynowości, znaną teraz jako prawo przyczyny i skutku. Twój sukces, czy porażka to nie przypadki. To, co ci się przytrafia, nie zależy od szczęścia czy zbiegu okoliczności, lecz stanowi rezultat tego prawa.
Mark Twain napisał: „Istnieją tysiące usprawiedliwień porażki, ale nigdy nie ma dla niej dobrego powodu„
[…] Artykuł pt.: „Sukces jest iloczynem porażek”, portal Sekret […]