Mowa ciała

W całym życiu, a głównie w biznesie, mowa ciała określa nastawienie jednej osoby do drugiej. Czym jest mowa ciała i dlaczego jest ona aż tak bardzo ważna w kontaktach międzyludzkich?

Umysł człowieka postrzega ogromną ilość znaków docierających do niego z otaczającego go środowiska. Strumień komunikacji niewerbalnej jest przez mózg filtrowany i do naszego świadomego umysłu dociera jedynie kilka procent informacji.

Każdy z nas miał choćby jeden taki przypadek, że pomimo wyraźnych, słownych przekazów drugiej strony, coś nam podpowiadało, że lepiej się wycofać i nie wchodzić z tym akurat człowiekiem w bliższe stosunki. To nasza podświadomość daje nam właśnie to przeczucie, przez niektórych nazywane instynktem lub szóstym zmysłem; przeczucie oceniające ogół zachowania drugiej osoby.

Skąd wiemy, że ktoś kłamie? Dlaczego nie dasz pieniędzy sierocie żebrzącej na rynku? Być może dlatego, że Twój podświadomy umysł wychwycił wcześniej jej mowę ciała, która totalnie zaprzeczyła sytuacji, którą chciała Tobie zobrazować. Mowy ciała nie można podrobić, ale można ją próbować fałszować, kryć, podszywać. Teraz kwestią jest, czy Ty będziesz lepszy w rozbrajaniu komunikatów wysyłanych przez drugą osobę, czy ta osoba będzie lepsza w wykorzystaniu mowy ciała, aby Cię do czegoś namówić, wywrzeć na Tobie wpływ, nakłonić.

mowa ciała

Wariograf – maszyna do badania prawdomówności na podstawie reakcji organizmu człowieka badanego. Jest to rozmowa z ciałem a nie z umysłem. Tu wychodzi cała prawda. Jednak przyznasz, że dość kłopotliwe byłoby noszenie tego urządzenia i namawianie każdego potencjalnego kontrahenta do poddania się testowi prawdomówności, prawda? Dla Twojej informacji podam, iż nawet tę maszynkę można oszukać, choć jest to niezmiernie trudne zadanie.

Na pocieszenie dodam, że tak, jak maszynę można oszukać, to specjalistę od mowy ciała już nie. Nawet osoba próbująca zmieniać znaki swojego ciała z negatywnych na pozytywne, przy kłamstwie, zostanie rozszyfrowana przez znawcę. Dlaczego? Bowiem nie jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkimi swoimi gestami, ruchami, mimiką, wzrokiem, postawą, kończynami itd.

Jeżeli chcesz, drogi czytelniku, doskonalić się z najstarszej techniki wymiany informacji międzyludzkiej (znaki niewerbalne powstały na dłuuuugo przed pojawieniem się mowy werbalnej), zacznij studiowanie od książki Allana i Barbary Pease „Mowa ciała”. Z niej dowiesz się jak mowa ciała zdradza emocje, jak nawiązać dobry kontakt, poznasz potęgę uśmiechu, nauczysz się rozpoznawać kto kłamie i kiedy oraz poczytasz o tysiącu innych gestów, których poznanie sprawi, że staniesz się lepszy (sprytniejszy) w życiu zawodowym i osobistym.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.