Jak kupić mieszkanie na wynajem

Jak kupić mieszkanie na wynajem

Skąd wziąć pieniądze

Nieruchomości mają jedną poważną wadę: są bardzo kapitałochłonne. Niestety zakup małej i na dodatek zrujnowanej kawalerki w średniej wielkości mieście to wydatek rzędu min. 50.000 PLN. Zgadzam się, że to może być przeszkodą dla większości ludzi, którzy chcieliby inwestować na rynku nieruchomości. Większość tych osób nie ma bogatych rodziców, którzy daliby swojemu dziecku na start wymaganą gotówkę, albo też nie ma zdolności kredytowej na zakup nieruchomości inwestycyjnej. Dlatego też pominę te 2 drogi i pokażę Tobie, skąd wziąć pieniądze na mieszkanie na wynajem, czy pod szybką sprzedaż. Pominę również idiotyczne pomysły na czekanie aż się trafi szóstkę i wygra w lotka, czy zdobycie potrzebnej kasy nielegalnie.

Najważniejszy jest pierwszy krok

Czyli sam zakup nieruchomości? Nie!! Zapanowanie nad swoimi nawykami oraz kilka innych ważnych spraw. Ale po kolei.

Zapamiętaj, że możesz zainwestować tylko 2 rzeczy:

  • pieniądze
  • czas

Jeżeli nie masz pieniędzy, to inwestuj swój czas; a ta inwestycja się zwróci – uwierz mi. Jak inwestować swoim czasem? Bardzo prosto. Możesz zapisać się na odpowiednie szkolenie, możesz przeczytać książki na temat Cię interesujący, możesz prosić ludzi, którzy inwestują na rynku nieruchomości, o rady, możesz chłonąć wiedzę z internetu.

A propos szkoleń, to są i lepsze, i gorsze, i tańsze, i b.drogie. Wybierz dobrze i idź na te, które najbardziej odpowiadają Twojemu przyszłemu biznesowi. Czyli jak chcesz wynajmować mieszkanie, to nie zapisuj się na szkolenie o gruntach. Pamiętaj, że pojęcie rynek nieruchomości jest bardziej rozległe, niż by się mogło wydawać.

Co do książek to polecam książki Roberta Kiyosaki. Świetnie ukierunkowują umysł czytelnika na biznes – tak, wynajem kawalerki to też biznes. Poczytaj również, na tym blogu, artykuły poświęcone właśnie temu autorowi.

Skoro mowa o blogach, to zapraszam Cię na swoje 2:

  • kamienicznik.wordpress.com
  • rozliczanienieruchomosci.wordpress.com

Pierwszy jest o inwestowaniu, drugi o najmie. W obu znajdziesz ogrom bardzo przydatnych informacji, włączając rady.

Dobrą radą będzie, jeżeli powiem Ci, abyś zaopatrzył się w grę CashFlow. Sam, wraz ze swoją dziewczyną, zaczynaliśmy swoją przygodę właśnie od fantastycznego spędzania czasu na granie w tę grę. Musisz zagrać w nią min. 10 razy. Za każdym razem będziesz rozumiał więcej. Po siódmym razie Twój umysł powinien przestawić się na odpowiednie do inwestycji tory … niestety nie każdemu się to udaje i … wielu ludzi rezygnuje. Ale Ci, którzy przebrnęli przez edukację, jaką dają książki i wspomniana gra – wiedzie się w życiu.

Jeżeli chcesz cokolwiek osiągnąć, musisz przeć naprzód. Jeżeli będziesz przejmować się odmowami – np. jak inwestor nie będzie miał czasu z Tobą pogadać, czy wytłumaczyć Ci jakiś wątek, i dasz sobie spokój, to Twoja droga do bogactwa zakończy się. Dlatego musisz być uparty w tym, co robisz, aby coś osiągnąć i przede wszystkim nie poddawać się.

Tworzenie pieniędzy na zakup mieszkania

Skoro nie możesz liczyć na bank, czy rodzinę, to jak masz zdobyć potrzebne pieniądze? Musisz je wygenerować.

W świecie finansów liczy się tzw. zestawienie finansowe, a szczególnie to przepływy pieniężne. Są koszty i są przychody.

Koszty

Każdy ma jakieś koszty. Kosztem jest posiadanie samochodu, kosztem jest najem mieszkania, kosztuje również pożywienie, czy zabawa. Bez pieniędzy nie można funkcjonować, ale to wcale nie oznacza, że musisz je wszystkie wydawać. Popatrz na swoje wydatki i zastanów się, z czego możesz zrezygnować? Może to być dodatkowe auto, które większą część czasu stoi nieużywane. Możesz rzucić palenie lub zamienić drogą wycieczkę na Karaiby na coś o wiele tańszego i równie słonecznego. Znałem wielu takich, którzy mieli sportowe auta, a jak podjeżdżali pod dystrybutor, to tankowali za 20 zł, ponieważ więcej nie mieli już gotówki. A że auta były paliwożerne, to dość często odwiedzali stacje benzynowe. Po prostu byli właścicielami drogiej zabawki, której utrzymanie pożerało im wszystko, co byli w stanie odłożyć. Czy też masz taką zabawkę? Nie musi to być auto, może to również być najnowszy telefon, czy komputer – tylko po to, aby pochwalić się przed znajomymi.

Przychody

Aby funkcjonować w dzisiejszym społeczeństwie należy zapewnić sobie przychody. Zazwyczaj jest to praca na etacie – w fabryce, biurze, na budowie. Za wykonywaną pracę ludzie otrzymują wynagrodzenie. Zawsze możesz postarać się o podwyżkę lub po prostu zmienić pracodawcę. Możesz również wykorzystać czas po pracy, aby zarobić na zleceniach. Nawet przekopanie na weekend działki sąsiadce może przynieść Ci dodatkowe przychody. Wszystko zależy od Ciebie i wyłącznie od Ciebie. Mając 12 lat sprzedawałem śliwki z naszej działki. My mieliśmy już pełno narobionych kompotów i soków, tata obdarował najbliższych, a to, co zostało … sprzedałem z bratem stercząc przed sklepem z 2 wiaderkami śliwek. W zasadzie to, gdybym ich nie zebrał, to by się zmarnowały. Zobacz, ile owoców się marnuje. Możesz pogadać z właścicielami działek, że w zamian za zebranie owoców, czy warzyw, oni odstąpią Ci połowę. Jest wielu działkowiczów, którzy pójdą na taki interes, ponieważ nie mają już czasu lub siły na wdrapywanie się po drabinie, zrywanie i targanie tego do domu.

Optymalizacja

Zmniejszaj koszty i zwiększaj przychody – dzięki temu będziesz w stanie wygenerować dodatkową gotówkę; nawet można się zdziwić, jak górka szybko będzie rosnąć.

Jeżeli cokolwiek zdołasz odłożyć, to nie wpadnij w sidła zakupów. Inaczej wszystko stracisz i jeszcze się zapożyczysz. Żyj jak wcześniej, tylko po to, aby pozwolić sobie na odłożenie wystarczającej kwoty, aby zakupić pierwsze mieszkanie, które, w zamyśle, będzie pracować dla Ciebie i przynosić przychody.

Najbliższe otoczenie

Uważnie i rozważnie dobieraj przyjaciół. Obracaj się w towarzystwie, które będzie miało poglądy podobne do Twoich. Wierz mi – nie ma sensu tłumaczyć na siłę komuś, dla kogo chodzenie do pracy jest najważniejsze na świecie, że chcesz robić biznes i jaki to on będzie opłacalny. Taka osoba będzie Cię miała za wyrzutka, a w najgorszym przypadku powie Ci, dlaczego Twój biznes nie wypali, chociaż nie będzie miała o nim najmniejszego pojęcia.

Koniecznie obejrzyj ten film:


Wpisz się na listę mailingową i oczekuj kolejnych odcinków odnośnie ekonomii, zdrowia, życia i tym podobnych, ważnych tematów. A jak chcesz, to podziel się w komentarzu czymś fajnym i wartościowym.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.