Oszczędzanie a straty
Jeżeli wpłacasz pieniądze na konto bankowe w celu uzyskania odsetek – tracisz. Nieco więcej tracisz, jeżeli swoje pieniądze trzymasz w domu. Zapewne zadasz pytanie: „ale jak to tracę?„, „przecież oszczędzam!„.
Odpowiem dość skrótowo: oszczędzający w ten sposób tracą. Dlaczego? Ponieważ banki zapewniają bardzo niskie oprocentowanie wkładów. Pieniądz ma swoją wartość, która w czasie spada. Skutkiem jest inflacja, która zżera wartość dzisiejszych pieniędzy. Na koniec dochodzi podatek od zysków kapitałowych, który dobija inwestora.
Dobre oszczędzanie
Skoro oszczędzanie na lokacie nie jest inwestowaniem, to jak to się ma do tytułu artykułu?
Należy rozróżnić stricte oszczędzanie pieniędzy od oszczędzania pieniędzy rozumianego, jako niewydawanie. Czy to znaczy, że należy trzymać kasę w domu? Przecież napisałem wcześniej, że jest to gorsze od lokat bankowych.
Chodzi mi dokładnie o ograniczenie swoich wydatków. Przypomnij sobie zestawienie finansowe, na którego szczycie jest rachunek zysków i strat, a pod spodem bilans. Skup się na rachunku zysków i strat – inaczej przychodów i rozchodów.
Kontrola wydawania
Dokładnie chodzi o przejęcie kontroli nad swoimi wydatkami. Dlaczego? Ponieważ jest to dużo łatwiejsze fizycznie, niż kontrolowanie swoich przychodów. Dlaczego fizycznie łatwiejsze? Ponieważ mentalnie może okazać się dużo trudniej wydawać mniej, niż postarać się o większe zarobki.
Do perfekcji dochodzi się dzięki redukowaniu niepotrzebnych wydatków przy jednoczesnym zwiększaniu przychodów.
Najlepszy sposób, żeby stać się bogatym, to nie tracić pieniędzy
Warren Buffett
Skupię się na ograniczaniu wydatków.
Korzyści
Dzięki zminimalizowaniu kosztów można zaoszczędzić pieniądze. I dokładnie to rozpocznij szukanie dodatkowych pieniędzy. Dzięki nim będziesz mógł inwestować – pomnażać pieniądze. Jak? Inwestując np. w towary jak ropa naftowa, czy kruszce, w grę giełdową akcjami lub inwestować w nieruchomości na wynajem. Możesz również przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na rozwój własnego biznesu, co będzie być może najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Zobacz film: jak zostać bogatym.
Jak redukować koszty
Nie powiem Tobie, co masz obniżyć, z czego zrezygnować, co zamienić na inne. Dlaczego? Ponieważ sam musisz dojść do takich wniosków. Dlaczego sam? Ponieważ kontrola wydatków wymaga samodyscypliny; jak napiszę Ci „rzuć palenie”, to być może nigdy tego nie zrobisz – sam musisz podjąć decyzję, które wydatki należy ograniczyć.
Mogę jedynie naprowadzić Cię na pewne tropy. Wydatków oraz sposobów ich redukowania jest bardzo wiele. Najlepiej zastanów się, na co idą Twoje pieniądze, a będziesz w stanie rozróżnić wydatki i dojść do źródła powstawania kosztu.
Przykłady
- Płacisz za ogrzewanie – nie otwieraj okna przy włączonych grzejnikach, bowiem to skutkuje większym zużyciem ciepła.
- Wydajesz mnóstwo na jedzenie – zrezygnuj z drogich restauracji lub zacznij częściej jadać w domu.
- Święta są strasznie kapitałochłonne – kup tańsze prezenty lub kup tylko tyle jedzenia, aby nic się nie zmarnowało.
Jak widzisz sposobów ograniczania kosztów może być tysiące. Proponuję Tobie blog jakoszczedzacpieniadze.pl Michał bardzo dobrze rozpisuje się w nim nad sposobami oszczędzania złotówek oraz również zwiększania przychodów. Być może znajdziesz tam nowe natchnienia w walce z samym sobą o każdy grosz 🙂
Leave a Reply