Informacja

Informacja

Rola informacji

Można by rzec, że informacja stanowi w tej epoce najważniejsze aktywa. Ale tak naprawdę to Twój umysł jest najważniejszym Twoim aktywem, ponieważ odpowiada za zarządzanie informacjami. Nie jest ważne kto ma jakąś informację, ale to, jak umie ją wykorzystać.

Nadmiar informacji

Informacji jest dużo, zbyt dużo. Niestety XXI wiek obfituje wręcz w informacje. Ktoś kiedyś policzył, że aktualnie ilość informacji podwaja się co 2,5 roku! Pomyśl o tym, ile czasu musiało minąć od momentu, gdy wyprodukowano pierwszy samochód do momentu, gdy większość ludzi mogła jeździć swoim autem; lub ile czasu minęło od pierwszego lotu samolotem braci Wright do masowych przewozów ludzi z kontynentu na kontynent? Nie wspominając już o odległości czasowej w wynalezieniu koła i samochodu.

A teraz pomyśl, w jak krótkim czasie na rynek wprowadzane są przeróżne gadgety. Był komputer stacjonarny, lada moment wszyscy mają laptopy, a teraz różnego rodzaju pady. Z roku na rok powstaje coś nowego, coś zaskakującego.

Klasyfikacja informacji

Niestety coraz częściej brakuje ludziom czasu na zapoznawanie się z różnymi informacjami. Siedząc za biurkiem w pracy człowiek jest wręcz bombardowany licznymi mailami, newsami, zmianami. W niektórych zawodach stało się to na tyle kłopotliwe, że nie pozwala się skupić pracownikowi na głównym zadaniu.

Do tego wszystkiego dochodzi wiarygodność napływających zewsząd informacji, a dokładnie to brak możliwości lub czasu na sprawdzenie. Dlatego firmy lub giełdy są tak podatne na plotki, plotki wywołujące panikę. Nie tak dawno jeden z bloggerów napisał artykuł o jednym z największych deweloperów z tytułem sugerującym duże kłopoty tej firmy. Reakcja ludzi była natychmiastowa. Teraz deweloper domaga się od bloggera zadośćuczynienia spadku cen akcji.

Internet to potężne źródło informacji. Niestety w wielu przypadkach podawane informacje niczym nie są poparte faktami. Pewnie sam znasz ten ból, gdy musisz coś znaleźć w internecie i natrafiasz jedynie na same opinie innych użytkowników. No właśnie, musisz nauczyć się odróżniać fakty od opinii.

Kawał:

Umarł nafciarz. Dostał się pod bramy nieba. Św. Piotr mówi, że nie ma miejsca. Nafciarz prosi o 2 minuty na zamienienie słowa z kolegami po fachu. Św. Piotr wpuszcza go na chwilkę. Nafciarz wchodzi i za chwilę wychodzi za bramę. Po 2 kolejnych minutach niebo zaczynają opuszczać nafciarze. Po 10 minutach robi się pusto. Św. Piotr zwraca się do nafciarza z zapytaniem, co powiedział kolegom? Nafciarz na to, że powiedział im, że w piekle odkryto nowe złoża ropy naftowej. Św. Piotr uśmiecha się i mówi, że teraz może wejść, bo zrobiło się dużo miejsca. Na co nafciarz, że w sumie to chyba pójdzie do piekła, bo może rzeczywiście jest tam ropa.

Przewidywanie

Na podstawie przeszłych informacji oraz teraźniejszych jesteś w stanie coraz lepiej przewidzieć przyszłość. Niech przeszłość będzie Twoim doświadczeniem zamiast wyrocznią. Pamiętaj, że jesteś tu i teraz i tylko od Ciebie zależy, jak się potoczy Twoja przyszłość. Teraz już wiesz dlaczego przednia szyba w samochodzie jest tak duża a lusterko wsteczne tak małe?

Koncentracja

Naucz się wyłapywania dobrych, potrzebnych informacji. Płynące życie jest jak sztuczki iluzjonisty – musisz wiedzieć gdzie leży prawda, lub jak dotrzeć do wartościowych, prawdziwych, rzetelnych informacji. Inaczej będziesz marionetką w rękach innych.

Bliskość źródła

Im bliżej będziesz źródła, tym otrzymywane informacje będą lepsze. Zawsze staraj się dotrzeć do sedna i poznać fakty. Zauważ jak łatwo można przedstawić świat robiąc fotografię z 2 różnych ujęć tego samego kadru.

          Fakty a opinie       Złudzenie - fakty vs opinie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.