Epoki gospodarcze ludzkości

Epoki gospodarcze ludzkości

epoka myśliwych i zbieraczy

Epoka myśliwych i zbieraczy

Najstarsza epoka ludzkości. Człowiek był całkowicie związany z otaczającą go przyrodą i całkowicie od niej uzależniony. Ludzie żyli w małych grupkach – plemionach. Swoją egzystencję zapewniali dzięki darom natury. Polowali na zwierzynę i żyli ze zbieractwa. W plemieniu były podziały na myśliwych i zbieraczy. Pod względem społeczno-gospodarczym wszyscy byli sobie równi. Plemię, jako twór socjalny – zapewniało przetrwanie swoim członkom. Istniała tylko jedna klasa ludzi.

epoka agrarna

Epoka agrarna

Natura została po części ujarzmiona. Ludzie nauczyli się uprawiać ziemię. Tym samym stali się bardziej niezależni i zaczęli prowadzić bardziej komfortowy tryb życia – zamiast uganiać się za zwierzyną, zaczęli ją hodować. Najważniejszym dobrem była ziemia. Grunty należały jednak do króla, na którego wszyscy musieli pracować. Termin real estate wywodzi się właśnie z tej epoki i znaczy królewskie włości. Pojawiły się 2 klasy ludzi: bogaci i biedni.

manufaktura

Epoka industrialna

Początek tego okresu dziejów ludzkości można dopatrywać się w roku 1492, kiedy to Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Ludzie zaczęli pozyskiwać bogactwa ziemii jak miedź, złoto, cynę, srebro, ropę naftową. Zaczął się szeroko rozumiany handel światowy. Do Europy trafiły przyprawy i tkaniny z Azji. Z koni ludzie przesiedli się do samochodów. Zaczęła bardziej liczyć się ziemia pod przemysł niż rolnictwo. Powstały olbrzymie manufaktury. To właśnie w tym czasie stworzyła się trzecia klasa ludzi: klasa średnia. W tej epoce zaczęła się pogoń za pieniądzem.

informatyka

Epoka informacyjna

Można przyjąć za początek nowej epoki rok upadku muru berlińskiego i za razem wynalezienia internetu. To wynalezienie komputera tak na prawdę przyśpieszyło jej nadejście i zakończenie poprzedniej epoki. W tej epoce, w której dziś dane nam żyć, najważniejszym dobrem stała się informacja. Dzięki niej postęp technologiczny idzie w tak ekspresowym tempie. W ślad z wejściem nowej epoki pojawiła się kolejna, czwarta, grupa ludzi: superbogaci. Informacja przyczyniła się do tego, iż status bogatego jest osiągalny dla każdego z klasy biednej i średniej, niezależnie od miejsca zamieszkania.

.

Trackbacks

  1. […] zapewne wież Epoka industrialna w której żyli nasi rodzice już minęła! Jesteśmy światkami rozkwitu nowej epoki w dziejach […]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.