Cykl inwestycyjny 20-10-5

Giełda

Giełda dominuje na rynku inwestycyjnym przez okres 20 lat. Gdy zbliża się 20. rok, możliwość krachu jest coraz bardziej realna. Po załamaniu, giełda pozostaje na niskim poziomie przez 10 lat.

Towary

W okresie, gdy giełda załamuje się i związany z tym kryzys trwa przez dekadę, rolę dominującą przejmują dobra materialne takie jak: złoto, srebro, ropa naftowa i nieruchomości.

Katastrofy

Co 5 lat zdarza się również jakaś poważna katastrofa.

Historia inwestowania

Co prawda w Polsce możemy mówić o historii wolnego inwestowania sięgającej jedynie 1989 r., ale na tej podstawie można wysnuć pewne wnioski. Lata 90. i początek 2000 były latami spółek giełdowych, w tym pod koniec dużo internetowych. W 2007-2008 nastąpił krach. Wielu ludzi potraciło oszczędności życia wraz z jednostkami funduszy. Ceny nieruchomości od 2009 zaczęły sukcesywnie spadać. Ludzie wycofywali pieniądze z rynku giełdowego i robili lokaty bankowe. W ogóle ludzie wycofali pieniądze z rynku, z obawy przed niepewnym jutrem, co spotęgowało bankructwa różnych przedsiębiorstw.

Nagle wszyscy zaczęli kupować metale szlachetne, których cena rosła, a firmy je sprzedające zapewniały wyniki daleko przebijające lokaty bankowe. No i mieliśmy katastrofę Amber Gold.

Przewidywanie przyszłości

Rozgrzana w 2007 giełda stanie na nogi może dopiero koło 2017 r., aby w 2027 znowu się wywrócić. Towary i nieruchomości będą wiodły prym, który być może rozpocznie napełnianie kolejnej bańki nieruchomościowej już od 2015.

Cykle a zarabianie

Cykl 20-10-5 nie jest pewniakiem, na który należy stawiać. Chcę Tobie jedynie pokazać, że rynki się zmieniają, fluktuują. Aby na nich zarobić, trzeba wiedzieć w co w danym momencie inwestować lub kiedy wychodzić z inwestycji i lokować pieniądze w zupełnie inne inwestycje.

Jednym z najlepszych sposobów, żeby znaleźć dobre inwestycje, jest szukanie takich, które w tej chwili nie są popularne, ale wkrótce znowu będą. Ponieważ wg Warrena Buffetta „Nie można kupić czegoś, co jest popularne, i dobrze na tym wyjść”.

* Artykuł napisany w oparciu o książkę „Kto zabiera Twoje pieniądze”, którą możesz nabyć tu: książki Robert Kiyosaki

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.