Magia prasy drukarskiej

Magia prasy drukarskiej

Jeżeli czytałeś poprzedni artykuł, to teraz możesz już sam zdefiniować pieniądz fiducjarny. Dziś pogłębimy ten temat.

Kolonie Ameryki w XVIII w

Dalej zajmiemy się opisywaniem problemu pieniędzy fiducjarnych. Zrobimy to na przykładzie Ameryki Północnej. Dlaczego akurat Ameryka? Ponieważ jest idealnym przykładem na to, jak można zmienić potęgę gospodarczą kraju w potężne zadłużenie. Ale o tym będzie dużo później. A teraz idźmy po kolei, bowiem aby zrozumieć co się dzisiaj dzieje na świecie, musisz od podstaw pojąć związek przyczynowo-skutkowy.

Każdy skutek ma swoją przyczynę

Wiedz, że poszczególni rządzący koloniami w XVIII wiecznej Ameryce sztucznie zwiększali podaż pieniądza dzięki …

emisji fiducjarnej waluty. Oczywiście wszystko musiało być prawnie uregulowane, toteż masowo uchwalano ustawy o prawnych środkach pieniężnych. Jak wiesz z poprzednich artykułów, pieniądz fiducjarny do zaistnienia potrzebuje oparcia w prawie nakazującym jego uznawanie.

Poszczególne kolonie zaczynały masowo drukować banknoty, których nominały wielokrotnie przewyższały stare pieniądze.

Dwie strony medalu

Każdy kij ma 2 końce. Z jednej strony rząd zapewniał sobie tyle środków płatniczych, ile tylko chciał; z drugiej zaś doprowadzało to do niepokojów społecznych, inflacji i chaosu w gospodarce.

O inflacji jeszcze sobie powiemy, natomiast wiedz, że dzięki zastosowaniu w gospodarce pieniądza fiducjarnego w latach 50tych w Connecticut wzrost cen wyniósł 800%, a w obu Karolinach 900%. W Massachusetts 1000% a na Rhode Island aż 2.000%!! Procesy inflacyjne w końcu się zatrzymały, po czym nastąpiła równie potężna deflacja i depresja.

Prawdziwe pieniądze opuszczają kraj

A co się stało z srebrnymi o złotymi monetami? Zniknęły? O nie! Prawdziwe pieniądze nie znikają; zmieniają jedynie właściciela. W tamtych czasach ludzie ukryli część monet w swoich skarbcach, ale większość z nich została wyeksportowana do innych krajów. Zapytasz się jak to się stało? Odpowiedź jest bardzo prosta: zagraniczni handlarze nie mieli zamiaru sprzedawać swoich dóbr za śmieciowe papierki fiducjarne i domagali się zapłaty wyłącznie w uznawanych na całym świecie pieniądzach: złotych lub srebrnych monetach. Gdy z Ameryki odpłynęły ostatnie prawdziwe pieniądze, handel niemal ustał.

Powrót do barteru

Koloniom pozostały wydrukowane banknoty oraz barter. Wiedz, że każda kolonia miała swój bank i każda z nich drukowała swoje banknoty. Wiedz również, że kolonie miały służyć imperium brytyjskiemu.

W końcu Bank Of England zakazał koloniom bicia własnych monet i tworzenia lokalnych banków … tylko po to, aby narzucić swoje papierowe banknoty. Od 1751, pod naciskiem Wielkiej Brytanii, poszczególne kolonie wycofywały swoje waluty, które następnie wymieniały na walutę brytyjską.  Jednak papierowe banknoty Bank Of England, dzięki Dekretowi Brytyjskiego Parlamentu, nigdy nie stały się podstawowym środkiem wymiany.

W końcu wszystkie kolonie powróciły do prawdziwego systemu pieniądza towarowego.

Ciekawostka

Istniał taki okres, w którym inne towary stały się drugim akceptowanym środkiem wymiany. Były nimi m.in.: ryż, drewno, whisky, a nawet gwoździe. Jednak jeden towar stał się najbardziej powszechny: tytoń.

Dlaczego tytoń nadawał się na pieniądz:

  • na tytoń panowało duże zapotrzebowanie (w koloniach i w handlu zagranicznym),
  • miał rzeczywistą wartość,
  • nie dało się go podrobić,
  • dał się łatwo dzielić,
  • jego podaży nie dało się zwiększyć bez wzmożenia wysiłków.

Z tego względu tytoń był bardzo stabilny cenowo. Oficjalnie został przyjęty w Virginii w 1642 r., a kilka lat później w Maryland; a nieoficjalnie był uznawany we wszystkich koloniach. Tytoń był wykorzystywany jako dodatkowy środek wymiany w Ameryce przez prawie 200 lat.

Poprawa gospodarki

Po latach stagnacji Ameryka znowu zaczęła rozkwitać. Dzięki solidnej jednostce monetarnej, którą stanowiły srebrne i złote monety, produkcja i handel międzynarodowy wzrósł. Z całego świata znowu do Ameryki zaczęły napływać złote i srebrne monety, które były wymieniane na towary. Eksport wzmocnił gospodarkę.

Ciekawostka

Różne kolonie porzucały pieniądze fiducjarne i przechodziły do prawdziwych srebrnych i złotych monet w różnym czasie. W tamtym okresie (XVIII w.) największym portem handlowym z Zachodnimi Indiami był Newport na Rhode Island. Jednak kolonia Massachusetts jako pierwsza powróciła do prawdziwych pieniędzy z kruszcu. Dlatego też port w Bostonie stał się liderem w handlu zagranicznym, a Newport, gdzie jeszcze posługiwano się pieniędzmi fiducjarnymi, zaczął świecić pustkami.

W kolejnych artykułach będziesz mógł przeczytać o tym, jak historia zatacza koło. Usłyszysz o tym, jak chciwość przytłacza zdrowy rozsądek. Więc zapisz się na otrzymywanie najnowszych, ciekawych artykułów na tym blogu i tym samym zapewnij sobie ciągłą edukację finansową.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.