Kwity pieniężne

Kwity pieniężne

W poprzednich artykułach opowiedzieliśmy sobie nieco na temat pieniędzy. Z poprzednich wpisów można dowiedzieć się m.in. czym jest pieniądz oraz jaką rolę w wymianie handlowej odgrywały metale szlachetne? Powiedzieliśmy również o różnych formach pieniądza oraz o tym, żeby pojąć cały dzisiejszy finansowy szwindel, należy zrozumieć różnice właśnie między tymi formami.

Czym są więc kwity pieniężne?

Dziś będzie na prawdę krótko, bowiem nad tym tematem nie ma się co rozwodzić. Kwitami pieniężnymi nazywano pisemne potwierdzenia złożenia pieniędzy w skarbcach. Reprezentują jedną z 4 form pieniądza.

Lekcja historii

Nawet po upadku Rzymu monety cieszyły się znacznym powodzeniem w wymianie handlowej. Jeżeli jakiś handlarz zarabiał o wiele więcej monet, niż wydawał, potrzebował bezpiecznego miejsca na ich składowanie. Oczywiście mowa tu o sporej ilości złotych lub srebrnych monet.

Złote wyroby od zawsze cieszyły się powodzeniem. Fach ten pozostawał w rękach złotników; którzy na co dzień mieli styczność z kosztownościami w postaci kruszcu. To właśnie złotnicy zapoczątkowali budowanie skarbców z prawdziwego zdarzenia.

Złotnicy, idąc za popytem na rynku, zaczęli oferować miejsce w swoich skarbcach; oczywiście za opłatą. Handlarze mogli swobodnie umieszczać w nich zarobione monety, na które każdy złotnik wydawał pokwitowanie.

A vista

Do dziś funkcjonuje pojęcie „rachunek bankowy, z którego wypłaty realizowane są na każde żądanie”. W czasach po upadku Imperium Rzymskiego, pisemne potwierdzenia wydawane przez złotników, uprawniały właściciela złożonych monet do podjęcia ich w dowolnym momencie.

Wielki krok naprzód

Początkowo monety mogły zostać wydane jedynie właścicielowi, który zgłaszał się z wydanym wcześniej pokwitowaniem. Z biegiem czasu przyjęło się, że pieniądze mogła odebrać również osoba trzecia, która okazała stosowny kwit potwierdzający.

No i mamy pierwowzór czeku na okaziciela 🙂

Kolejne ułatwienia

W końcowej fazie rozwoju złotnicy zaczęli wydawać nie jedno, ale wiele pokwitowań na całość złożonych pieniędzy. Na pokwitowaniach pisali „wypłacić okazicielowi na żądanie”.

Papier wypiera złoto

Ludzie są wygodni – z natury. Więc nie ma się co dziwić, że łatwiej jest posługiwać się kwitem, niż ciężkimi monetami. Ale za nim do tego doszło, ludzie przez długi czas musieli uwierzyć w fakt, że kwity miały faktyczne pokrycie w monetach. Zaufanie było kluczowym aspektem tworzącej się nowej gospodarki. Jednak to zaufanie było potwierdzone złożonymi w skarbcach monetami. Kwity coraz częściej zaczęły zastępować monety, ponieważ wszyscy przekonali się, że miały one faktyczne pokrycie w złocie lub srebrze, które było wydawane na każde żądanie.

Wartość kwitu

Sam papier był zupełnie bezużyteczny – tzn. nie przedstawiał żadnej wartości (poza kawałkiem papieru), ale reprezentował wartość złożoną w skarbcu. Dopóki pieniądze znajdowały się w skarbcach złotników, nie było różnicy między wartością monet a wartością kwitu.

PS
Znasz już 2 spośród 4 form pieniądza. Obiecuję, że zabawa dopiero się zaczyna. Kolejne artykuły będą jeszcze ciekawsze, a nawet zaskakujące. Dlatego zapisz się na otrzymywanie newslettera i zapewnij sobie edukację finansową.

Przejrzyj materiał w formie wideo

Trackbacks

  1. […] kwity pieniężne. […]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.